GENEL PROGRAMLAR

BAKAN SN. FİKRİ IŞIK EKONOMİ KULÜBÜ'NÜN MİSAFİRİ OLDU


Ekonomi Kulübü Kutlu Doğum Özel Programının konukları Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, Düzce Milletvekili Sn. Osman ÇAKIR, Konya Milletvekili Sn. Mustafa KABAKÇI, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Metin DOĞAN, TETAŞ Genel Müdürü Sn. Münib KARAKILIÇ ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı E. Müsteşar Yardımcısı Sn. Hakan İlyas AYDOĞAN’dı.

 
Programımız yemek ikramının ardından Çankaya Müftüsü Sn. Hamdi GEVHER tarafından yapılan yemek duasıyla başladı. Ahmet Hamdi Akseki Cami müezzini Hafız Mahsun SAĞIR tarafından yapılan Kuran-ı Kerim tilâvetinin ardından sanatçı Hasan ÖZER’in Peygamber Efendimize (s.a.v) ithafen seslendirdiği eserlerle devam etti.
 
Ardından söz alan Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Davut KAVRANOĞLU’nun konuşmasıyla devam etti. Sn. KAVRANOĞLU salonu selamlayarak söze başladı. 1600’lere kadar Dünyanın tek süper gücü olarak Osmanlı Devleti’nin var olduğunu belirten Sn. KAVRANOĞLU 1600’lerden sonraki gerilemenin bilimin ihmal edilmesinden kaynaklandığını belirtti. İlimde geri kalmamızı dilimize, dinimize kıyafetimize bağlayan düşüncenin anlamsız olduğunu belirtip, 2023 hedeflerinden bahsederek konuşmasına son verdi.
 
Program Ekonomi Kulübü Başkanı Sn. POYRAZ’ın konuşmasıyla devam etti. Sn. POYRAZ salonu selamlayarak sözlerine başladı. Sn. POYRAZ konuşmasında "Bugünün özelliği birlik ve beraberliğin tema olarak işlendiği kutlu doğum haftası olması, bizde kutlu doğuma ilişkin bir kompozisyon olsun istedik" diye belirtti.
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK’ın programa teşrifiyle beraber Ekonomi Kulübü’nün son bir yılını anlatan bir video izlendi. Ardından konuşmasına devam eden Sn. POYRAZ, Ankara’da yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonuna geldiklerini, Ankara’da yerel olarak başladıkları çalışmada 400 civarında işadamına ulaştıklarını belirtti. Şehir dışına da çalışmalarına da kısaca değinenSn. POYRAZ Antep, Bursa, Konya, Adana, İstanbul, Kayseri ve Karabük de de çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ekonomi Kulübü’nün hiçbir karşıtlığa dayanmadığını ya da hiçbir anlayışın alternatif olmadığını söyleyen Sn. POYRAZ çünkü karşıtlık üzerine kurulan hiçbir sistemin karşıtının üzerine çıkamadığını belirtti. "Allah (c.c) rızası için çıkılan yolculuk bir ibadettir dedik. Bu ibadetin ecrini de Allah(c.c) verir dedik. Bu yolculuğu bir yıla taşıdık." dedikten sonra sözü Sn. IŞIK’a bıraktı.
 
Sn. IŞIK salonu selamlayarak ve kutlu doğum haftasını kutlayarak söze başladı. Devamında AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden bu yana ekonomideki en temel argümanımız "Demokrasinin olmadığı bir yerde sürdürülebilir bir ekonomik başarı Türkiye için mümkün değil, demokrasi içinde evrensel insan hakları ve hukukun üstünlüğü olmazsa olmazdır" diye belirtti.
 
Sn. IŞIK vesayet odaklarını tek tek demokratik mekanizmanın dışına ittiklerini, en son paralel yapıyla mücadele ettiklerini, vesayetlerin devam etmesi durumunda sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın olmayacağını ifade etti.
 
Bir dönem faiz lobisiyle de mücadele ettiklerini vurgulayan Sn. IŞIK, bu dönemde de döviz lobisiyle mücadelenin yapılması gerektiğini belirtti. 25 tane yapısal dönüşüm programını hayata geçirdiklerini belirten Sn. IŞIK iyimser olunması gereken bir sürece girdiklerini belirtti.
 
Bakanlıklarının çalışan sayısı ve bütçe olarak mütevazı ancak Türkiye’nin geleceğinde oynadığı rol bakımından önemli bir bakanlık olduğunu belirten Sn. IŞIK bunun bir göstergesinin 2008 krizi olduğunu söyledi.
 
2002’den 2014’e kadar büyük oranda verimlilik artışıyla başarı yakaladıklarını belirten Sn. IŞIK bundan sonra üretimde nitelik artışına ihtiyaç olduğunu, sattığımız ürünü katma değeri daha yüksek hale getirmek gerektiğini bunun da teknoloji düzeyimizi arttırmakla olacağını ifade etti. Teknoloji düzeyinin de AR-GE ve inovasyonla gerçekleşebileceğini belirten Sn. IŞIK bunu gerçekleştirebilmek için hükümet olarak destekler, teşvikler ve kamu alımları olmak üzere üç temel mekanizmayı kullandıklarını ifade ettikten sonra destek ve teşviklerden bahsetti.
 
Sn. IŞIK "Bugün bir fikrim var deyip ayağı yere basan, ben bu fikrimi hayata geçirmek istiyorum diyen herkese fikrini pazara ulaştırıncaya kadar ki her mekanizma hazır" dedi. Gelişmiş ülkelerin kamu alımlarını bir kaldıraç olarak kullandığını belirten Sn. IŞIK kamu alımlarını teknoloji düzeyi ve katma değerli ürünlerin artması için kullanmak istediklerini belirtti.
 
AR-GE merkezlerinde de artış olduğunu ifade eden Sn. IŞIK hedeflerinin 500 AR-GE merkezi olduğunu, teknoloji geliştirme bölgelerini arttırmayı hedeflediklerini belirtti. "Dünyada gelişen ticaret firmalarında trend, AR-GE merkezlerinde kendi AR-GE’lerini yapmak değil, start-up firmalarına AR-GE yaptırıp onlardan proje almak. Biz de Türkiye’de en iyi şekilde yetişen gençlerimiz kendi şirketini kursun, kendi projesini yapsın istiyoruz."
 
Teknoloji ürünü yerli ürünse kamu pahalı olsa bile almak zorunda olduğunu belirten Sn. IŞIK bu hizmet alımlarıyla teknoloji düzeyini artıracaklarını teknoloji ürünlerinde iş bitirme belgesini Bakanlık nezdinde verdiklerini ve kolaylık sağladıklarını ifade etti.
 
Konuşmasının son bölümünde teknoloji ürünlerinde artışla beraber Avrupalı şirketlerle rekabet edebileceğimizi belirten Sn. IŞIK savunma sanayindeki teknolojik gelişmelerden bahsetti.
 
Üyelerimizin sorularını cevaplayan Sn. IŞIK, Ekonomi Kulübü üyelerine teşekkürlerini ilettikten sonra uğurlandı.

  • 16.04.2015