GENEL PROGRAMLAR

EKONOMİ BAKANI SN. NİHAT ZEYBEKÇİ EKONOMİ KULÜBÜ BAŞKANI ERCAN POYRAZ'IN MİSAFİRİ OLDU


Ekonomi Kulübü Başkanı Sn. Ercan POYRAZ’ın açılış konuşması ile başlayan Sheraton Otel'de yapılan toplantımızın bu haftaki konukları Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKÇİ, Sinop Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet ERSOY, Denizli Milletvekili Sn. Nurcan DALBUDAK, Düzce Milletvekili Sn. Osman ÇAKIR, Uşak Milletvekili Sn. İsmail GÜNEŞ, Manisa Milletvekili Sn.Muzaffer YURTTAŞ, Sivas Milletvekili Sn. Ali TURAN, İstanbul Milletvekili Hüseyin BÜRGE, THK Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Ünsal BAN, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr.Metin DOĞAN, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas AYDOĞAN, AOÇ Genel Müdürü Ömer ARSLAN, Gazeteci Yazar Serdar ARSEVEN, TRT Can Veren Pervaneler Programı yapımcısı Av. Hayati İNANÇ’tı.
Ekonomi Kulübü Başkanı Sn. Ercan POYRAZ’ın konuklarımızı takdiminin ardından konuklarımız kısa birer selamlama konuşması yaptı.
Ekonomi Kulübü animasyon filminin ve internet sitesinin kullanıma sunulduğu ve tanıtımının yapıldığı toplantıda animasyon filmine katılımcıların ve basının ilgisi büyük oldu.
Ardından söz alan Sn. ZEYBEKÇİ gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda ZEYBEKÇİ Ekonomi Kulübü'nün kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşu sayısının birçok Avrupa Birliği ülkesinden geride olduğunu, bu konuda gelişilmesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye'nin 1980'lerden bu yana ekonomik gelişimini anlatan ZEYBEKÇİ, "Bizim de bir fotoğrafımız yayımlandı, yırtık donlu Nihat'tı. Yırtık donlu Nihat'ı bu memleket okuttu, Türkiye'nin, yetmedi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuttu. O çocuk geldi, ‘siz yapamadınız, edemediniz size ekonomi bakanı gönderelim!’ denilen ülkeye Ekonomi Bakanı oldu" diye konuştu.
Aradan geçen zamanda Türkiye'nin IMF'e olan borçlarını ödediğini, hatta borç veren ülkeler arasına girdiğini anımsatan ZEYBEKÇİ, kapatılması veya satılması konusunda baskı yapılan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar Bankasının değerlerinin aradan geçen sürede dünya ölçeğinde büyüdüğünü aktardı. Marmaray, İstanbul'a üçüncü köprü, üçüncü havalimanı gibi dev projelerin önemine işaret eden ZEYBEKÇİ, öte yandan enerji alanında çok önemli yatırımların yapıldığını söyledi.
Bütün bu gelişmelerin ardından ortaya çıkan Gezi Parkı olayları ve 17 Aralık sürecine değinen ZEYBEKÇİ, "Bu, Tayyip Erdoğan, AK Parti meselesi değil, doğrudan milleti, Türkiye'yi hedefleyen bir operasyondur" ifadesini kullandı.
Sn. ZEYBEKÇİ, 17 Aralık operasyonlarında ismi geçenlerin hukuk karşısında hesap vereceklerini ifade ederek, "Türkiye'de, her kim bu memlekette bu milletin en ufak hakkına gözünü uzattı, elini uzattı, o el kırıla, hukuki hesabı sonuna kadar sorula. Köküne kezzap suyu dökülsün ki bir daha çıkmasın. Ama bu memlekette hukuk var, mahkeme var. Niye bekledin, niye suçüstü yapmadın, niye derdest etmedin? Nerede kullanacaktın onu eğer doğruysa?" değerlendirmesinde bulundu.
"Allah'a şükürler olsun bu memleketin artık sahipleri var. Bu memleketin artık yırtık donlu Nihat'ı Ekonomi Bakanı. O oyunlar tutmayacak, onlar artık o kadar basit, kolay değil" diyen ZEYBEKÇİ, Türkiye'nin son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle bir yıldır ağır bir maliyet ödediğini belirtti.Türkiye'nin büyümesine yönelik olumsuz eleştirileri anımsatan Zeybekçi, "İlla diyorlar ki Türkiye yüzde 2 büyüyecek. Onların bir hesabı varsa Rabbimin de bir hesabı var" dedi.
ZEYBEKÇİ, gelecek hafta Salı günü Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağını ifade ederek, "Maalesef çok üzülecekler, çok üzgünüm. Çok üzülecekler, kahrolacaklar, ne yapalım. Türkiye yüzde 4-4,5'in de üzerinde büyüyecek. Bu rezervle Türkiye ikinci çeyrekte de hemen hemen aynı suçu işleyecek. Onlar da temmuz ağustos gibi, biliyorum 10 Ağustos'tan önce yapmazlar, Türkiye'nin büyümeyle ilgili beklentilerini yukarı yönde revize edecekler" diye konuştu.
Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan ZEYBEKÇİ, Merkez Bankasının faiz oranlarına dair kararlarına ilişkin şunları kaydetti:
"Merkez Bankamızdaki arkadaşlarımız dâhil olmak üzere Türkiye'de nerede olursa olsun hiçbir Türk vatandaşının faizin yüksek olmasını isteyeceğini asla ve asla kabul etmiyorum. Yüksek faiz demek yatırım yapmamak, üretim yapmamak, büyümemek, ihracat yapmamak, faizleri bu seviyede tutarsanız dünyadan Türkiye'ye doğru sıcak para akışını tahrik etmek demek... Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin."
AB Merkez Bankasının parasal genişleme programının başlayacağına ilişkin açıklamalarını anımsatan ZEYBEKÇİ, "Bu da Merkez Bankamızın faiz indirimi ile ilgili cesaretini artıracaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde faiz indirimiyle ilgili adımları göreceğiz" ifadesini kullandı.
ZEYBEKÇİ, "Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde partinizin politikası ne olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"30 Mart seçimlerinde bu millet güzel bir mektup yazdı, sandığa attı, o mektubun içerisinde her şeyin cevabı var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partimizin politikasının ne olacağını o millet söyledi.
O millet çok büyük bir yetki, çok büyük bir ruhsat verdi. Onun için ben cumhurbaşkanlığı adayının da bu yöntemin de cumhurbaşkanlığından sonra gelecek süreçle ilgili her şeyin orada çok açık seçik belli olduğunun altını çizeyim. Takdir büyüklerimizindir."
Bakan ZEYBEKÇİ, başka bir soru üzerine "Perakende Yasası gündemde, sonbahar döneminde çıkacak" dedi.
Kırmızı et fiyatlarındaki artışa çözüm olarak ithalatın önünün açılıp açılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, Gümrük Birliği kapsamında AB ile tarım ürünleri ticaretini de görüşmeye açacaklarını belirten ZEYBEKÇİ, böylece Türk çiftçisini zarar ettirmeden, dünya fiyatlarında kırmızı et tüketilebileceğini söyledi.
Program sonunda Kulüp Üyelerine üyelik rozetlerini Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekçi taktı. Ekonomi Kulübünde bulunmaktan büyük mutluluk duyacağını söyleyen Sn. Zeybekçi'ye de üyelik rozeti Başkanımız Ercan POYRAZ tarafından takdim edildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle programımız sona erdi.
 

  • 5.06.2014